Olympus E-10
Tippek, trükkök
Microdrive használat

[Képek a meghajtóról]

 

 

[Prev]

[Home]

[Next]

 

Az IBM Microdrive használata

Az Olympus specifikációja szerint nem ajánlott a Microdrive (340M,1G) használata. Ezt azért nem ajálnják mert az IBM (és a más MD klón gyártók pl.Ritek) nem tartották be a CF szabványt, a fogyasztás és melegedés tekintetében. A nagy fogyasztás a gép telepeinek gyors lemerülését és melegedését okozzák. A Microdrive maga is fokozottan termeli a hőt. Ez a hőhatás nem kívánt zajt okoz a CCD érzékelő működésekor.
Ennek ellenére a Microdrive használható, megfelelő odafigyeléssel. Általában a 340MB-os verzió gond nélkül szokott működni a problémák az 1GB-os verzió használatakor adódhatnak.

Egy ajánlott használati mód:
1. Vegye ki a MD-ot a gépből.
2. Helyezzen be egy nagyob kapacitású SM kártyát (32M,64M).
3. Készítse a képeket erre az SM kártyára.
4. Ha megtelt a kártya helyezze be mellé a MD-ot.
5. Másolja át a képeket az SM-ről a MD-ra.
6. Vegye ki a MD-ot.
6. Törölje a képeket a SM-kártyáról.

A IBM MicroDrive-nak több féle típusa van a kapacitás és fogyasztási paraméterek tekintetében. Általánosan elterjedtek a 340MB és az 1GB kapcitásúak (létezik még a 170MB, és 540MB-os is de ezeket manapság már nem árusítják). A 340MB-os típusnak két verziója létezik, az egyik nagyobb fordulaton üzemel kb 4500ford/perc ez persze nagyobb fogyasztású viszont gyorsabb (ez a DMDM-10340 es típusjelű).
A különböző meghajtók mellett különböző csomagolással kaphatóak a meghajtók. Magyarországon a meghajtó+CF-PCMCIA kártyaolvasó együtt kapható, mely az első meghajtó vásárlásakor még praktikus, de a többinél csak felesleges költség. A CF-PCMCIA adapterhez szállítanak egy driver lemezt mely a Windows9x/2000 op. rendszerekhez ad támogatást. Ennek ellenére NT4 alatt is kifogástalanul működik a meghajtó (akár hot-swap módon is).

A MD-ből IBM-gyártmányut használjunk. Az ajánlott (legtöbbek által problémamentesen használt) típus a DMDM-10340-es jelzésű 340MB kapacitású (én magam is ilyet használok problémamentesen). Az 1GB-os típus az esetek nagy részében nem müködik megfelelően az 1.2v-os akkumulátorok használata mellett. Az 1GB-os MD nagyon érzékeny a telepfeszültségre, általában nem bootol. Ezen úgy lehet segíteni hogy SM-el indítjuk majd bekapcsolt állapotban vátunk át a MD-ra. 
Célszerű az elemek használata mivel azok 1.5v-ot adnak szemben az akkumulátorok 1.2v-jával (1.2vx4=4.8v, 1.5vx4=6v, a tápegység 6.5v-os !). Esetleg még használható a gyári akkumulátor markolat (PowerGrip) mivel az 6v-ot ad le.
A MicroDrive csak olyankor üzemel mikor a képeket tároljuk rajta vagy visszanézzük, ha nincs rá szükség akkor 
automatikusan kikapcsolódik így kíméli a telepeket és saját magát is.

Ha mégis közvetlenül a MD-ot használná fényképezéshez:
Mivel mechanikus mozgó alkatrészeket tartalmaz ezért nagyon kell kerülni az ütődéseket leejtést, kölönösen üzemelő állapotban. Figyeljünk oda hogy ne adatkiírás közben merüljenek le a telepek mert ilyenkor nem csak az aktuális kép veszhet el hanem a meghajtón lévő többi kép is (egyes vélemények szerint ilyenkor a meghajtó is károsodhat!) Merülő elemek esetén gyakori a Write protected hibaüzenet.
Régebbi Firmware-t (116-os) tartalmazó gépekkel nem lehet közvetlenül a MD-ra képeket készíteni, ilyen esetben a SM->MD másolás használható.

Készülőben van a Microdrive CF1 kompatibilis változata is, ez lehet hogy javítani fog a felhasználhatóságán.

[Képek a meghajtóról]

 

Copyright (c) Gallo Laszlo